HÄRF regler!

Lagdeltagarens ansvar                                                                                                                                                                           
● Delta i alla omgångar, om inget annat överenskommits i samband med laguttagningen.
● Meddela lagledaren i så god tid som möjligt om förhinder att delta uppstår.
● Att vara väl tränad för uppgiften och vara med på lagets ev. gemensamma träningar.
● Anmäla sig till klassen.
● Vara på tävlingsplatsen i god tid. 
● Uppträda trevligt mot alla och vara en värdig representant för klubben.
● Att om dagsformen inte är bra själv kunna avstå sin plats till en reserv, om sådan finns på plats.
● Ha kul!

Lag vår 2020!

Vi har anmält nedan lag

Hoppning
Allsvenskan Hoppning Div 3 (Ponny tillsammans med Häst)
Natalie Jara Chaomar 
Sara Sjöberg
Josefine Hansen
(Linnea Andersson)

Omgång 1 18/4-2020 Åsbo PK


Dressyr
Ridsportallsvenskan Dressyr Div 2 
Veronica Ermanbriks 
Frida Thorild
Hanna Nilsson
Josefine Hansen 
Fanny Bingselius
Sofia Lindblad

Omgång 1 V11 Skabersjö, Seger för laget och 2st individuella 4:e placeringar!!
Omgång 2 V16 Klippan
Omgång 3 V21 Hästhagen


Torstensons Senior Dressage Cup 
Katarina Borgstrand
Lotta Claesson
Lina Persson
Tommy Ramsby
Agneta Berglund
Pernilla Werder

Omgång 1 V14 Trolleholm


Reserver till alla lag är välkomna!!
 

Lag höst 2019!

HOPPNING
Allsvenskan Ho Hä Div II 
Mathea Bohlin
Linnea Olsson
Ellen Jalrup
Linn Karlsson
Emma Hansmar

Första omgången Åsbo PK-Laget kom 3:a
Andra omgången Råby RK -Laget kom 3:a
Tredje omgången Hässleholms RK laget kom 4:a
TOTAL 3:A!


Torstensons SeniorJump Cup
Anna Rosén
Cecilia Karlsson
Katarina Borgstrand
Jenny Christensen
Ulrika Nilsson omg 2

Första omgången Råby 8/9 - Hoppjäntorna placerade sig som 1:a
Andra omgången Trolleholms RF-Laget kom 7:a
Tredje omgången Fjälkestad RK - Laget kom 4:a 
Till Finalen i Lund var Hoppjäntorna tyvärr inte till sin fördel, laget slutade på 9:e plats




DRESSYR
KO lag 1 -
Gunilla Thorild
Frida Torild 
Theres Winsgård
Anja Sauhula
Hanna Nilsson

Mot Kullabygden lördag V36, Hästhagens lag kom 1:a
Mot Fredshög lördag V41, Hästhagens lag kom 1:a
Vidare till Final  den 24/11 Viarps ryttarförening, där de slutade på en 4:e plats




KO lag 2 -
Jeanette Ek
Martina Hurtig
Frida Thorild
Jenny Christensen

Mot Trolleholm på Härf 6/9, Hästhagen kom 2:a och är därmed "knockade" och ute ur serien